Uruchamianie programu Wilbur z dysku CD

Program Wilbur można łatwo skonfigurować jako narzędzie przeszukiwania i przeglądania informacji nagranych na dysku CD. Program na CD można rozpowszechniać bez pobierania opłat.

Dzięki programowi CDWilbur korzystanie z programu Wilbur na dyskach CDs jest łatwe a użytkownik nie musi się martwić programami instalacyjnymi, itp. (prawie nie musi - zob. komplikacje związane z uaktualnieniem MS Windows opisane poniżej). Po uruchomieniu, program wyświetla proste okno dialogowe:

 



Konfiguracja

Wyrażenie "Wpisz swój nagłówek" (także użyta w nim czcionka) można ustawić umieszczając plik tekstowy o nazwie CDWilbur.ini w tym samym katalogu, gdzie znajduje się plik CDWilbur.exe. Zwykle jest to katalog główny [root] na dysku CD.

Po naciśnięciu przycisku Wyszukaj, program sprawdza, czy kiedykolwiek uruchamiano program Wilbur na danym komputerze. Jeśli nie, wykonywana jest inicjalizacja pewnych opcji, która zapewnia zgodność z systemem i ustawia niektóre opcje dla pierwszego uruchomienia. Ustawienia tych opcji zapisane są w pliku CDWilbur.ini.

Typowy pliki CDWilbur.ini może wyglądać tak:

Heading=Wpisz swój nagłówek
HeadingHeight=40
HeadingWeight=700
HeadingItalic=1
HeadingFont=Times New Roman CE
Title=Tytuł próbny
initialindex=education.wil
outline=0

Format: każda linia zawiera słowo kluczowe, po którym następuje wartość definiująca ustawienie. Słowa kluczowe nie rozróżniają dużych i małych liter.

Oto pełna lista słów kluczowych:

Wszystkie ścieżki są określane względem CDWilbur.exe, o ile nie wskazano, że jest inaczej, i nie powinny mieć ukośnika na początku i na końcu.

Heading Tekst, który pojawia się między przyciskami Przeczytaj i Wyszukaj.
HeadingHeight Wysokość tekstu nagłówka w pikselach
HeadingWeight Stopień pogrubienia czcionki nagłówka
HeadingItalic Czy nagłówek pisany jest kursywą: 0=fałsz, 1= prawda
HeadingFont Nazwa tekstowa czcionki wykorzystywanej w nagłówku
InitialIndex Indeks odczytywany po pierwszym uruchomieniu programu Wilbur. Powinna to być pełna nazwa indeksu, wraz z rozszerzeniem, określana względem katalogu IndexDir.
Index Indeks wczytywany za każdym razem po uruchomieniu programu Wilbur, bez względu na to jaki indeks był używany jako ostatni. Powinna to być pełna nazwa indeksu, wraz z rozszerzeniem, określana względem katalogu IndexDir. Jeśli ta opcja nie zostanie ustawiona, przy uruchomieniu Wilbur otworzy ostatnio używany indeks.
IndexDir Katalog zawierający indeksy (domyślny to Indexes)
TempDir Pełna nazwa ścieżki katalogu na dysku twardym, w którym moga być przechowywane pliki tymczasowe. Domyślny katalog: C:\TEMP
Outline Początkowy stan trybu Tylko kontekst: 0=wyłączony 1=włączony.
Editor Ścieżka do edytora uruchamianego poleceniem Plik/Edycja
Near Domyślna liczba znaków określających odległość przy wyszukiwaniu wyrażeń znajdujących się w sąsiedztwie
TabSize Liczba spacji używanych zamiast tabulatora
Title Tytuł okna programu
WordWrap Liczba znaków, po której tekst zostanie zawinięty do następnej linii

Lokalizacja plików

Program CDWilbur wymaga, by w jego katalogu znajdował się podkatalog Wilbur. Najprościej umieścić program CDWilbur w katalogu głównym dysku CD, a \wilbur będzie katalogiem programu Wilbur. Katalog ten powinien zawierać następujące pliki:

wilbur.exe
wilbur.tlb
includelist.txt
skip.txt
katalog help - należy skopiować z normalnej instalacji programu Wilbur
-----------
oadist.exe
40comupd.exe
WilburSetup.exe
dunzip32.dll
dzip32.dll

Wszystkie pliki powyżej linii przerywanej znajdują się w katalogu C:\...\wilbur po normalnej instalacji programu. Program WilburSetup to ściągnięta z sieci bieżąca wersja programu Wilbur, której nadano standardową nazwę. Na przykład, jeśli bieżąca ściągnięta wersja programu ma nazwę wilbur2b7.exe, należy ją umieścić w katalogu \wilbur i zmienić nazwę na WilburSetup.exe.

Pliki dunzip32.dll oraz dzip32.dll znajdują się w katalogu systemowym. Bieżącą wersję wilburXXX.exe (np. wilbur21b9.exe) można ściągnąć ze strony z pakietami instalacyjnymi.


Uaktualnienia MS

Jeśli na maszynie docelowej zainstalowany jest Windows Internet Explorer 4, wtedy pliki oadist.exe oraz 40comupd.exe nie będą używane. Jednak w starszych systemach należy zainstalować te uaktualnienia dostarczane przez Microsoft. CDWilbur zrobi to automatycznie, najpierw instalując plik oadist.exe a następnie 40comupd.exe. Niestety, to drugie uaktualnienie wymaga ponownego uruchomienia komputera, tak więc użytkownik będzie musiał jeszcze raz uruchomić program CDWilbur, gdy system już się załaduje.  Nowsze systemy z zainstalowanym IE4 będą działały bez takich cięć.

Pliki dostarczane przez Microsoft można ściągnąć z serwera ftp firmy Microsoft:

oadist.exe   
40comupd.exe


Materiał źródłowy

Podczas tworzenia indeksu przeznaczonego na dysk CD-ROM materiał źródłowy powinien mieć tę samą pozycję względną jaką będzie miał na dysku CD i nie należy używać liter oznaczających dyski w definicji plików do uwzględnienia. Umożliwia to programowi Wilbur odnalezienie plików źródłowych na dysku CD bez względu na to, jaką literę przypisano temu napędowi. Warto zauważyć, że jeśli podczas indeksowania pliki źródłowe znajdują się na dysku innym niż ten, gdzie zainstalowano program Wilbur, można użyć przycisku Przeglądaj w oknie dialogowym Uwzględniana ścieżka do ustawienia bieżącego dysku jako dysku źródłowego.


Ściąganie z sieci

Ściągnij program CDWilbur

Strona główna programu Wilbur

 



Copyright (c) 1999 RedTree Development Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Informacje zawarte w tym dokumencie mogą ulec zmianie bez ostrzeżenia.
Nazwy innych produktów i firm wzmiankowane w tym dokumencie są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami handlowymi odnośnych firm lub właścicieli tychże znaków towarowych.